Przywileje vs Wspieranie w Rozwoju.

Uważam, że częścią naszego zobowiązania jako praktyków jest coraz głębsze  praktykowanie wartości równości, sprawiedliwości, integracji i uczciwości w pracy z klientami, w swoich firmach i w swoim życiu.

Na „Laboratorium Głębi i Transformacji” pracujemy z WYRÓWNANYM POLEM RELACJI, w tym z przywilejami, władzą , Archetypiczną Energią Cienia : Ofiary, Prześladowcy i Ratownika czy Tworzeniem Środowiska Pracy Świadomego Traumy.
Dzisiaj chciałabym przybliżyć wam, nieco temat przywilejów.
 
To ważne, abyśmy miały na ten temat wiedzę ,szczególnie kiedy prowadzimy, uzdrawiamy, nauczamy czy wspieramy innych w rozwoju. Bo nieuświadomione przywileje, mogą przeniknąć do naszej pracy i zacząć pracować z cienia jako osądy, przeświadczenie o swojej słuszności, odmową wsparcia, czy niezrozumieniem pozycji klienta. etc.
Chcę też, wyjaśnić, że te informacje, które tutaj wam napiszę , nie są do końca wyczerpujące. To znaczy, że nie wyjaśnią wszystkiego, co trzeba. Możecie pomyśleć o tym temacie, że jest on OGROMNYM i często UKRYTYM PROBLEMEM SPOŁECZNYM i trzeba go cały czas zgłębiać czytać, uczyć się i krytycznie myśleć.
 
Definicja
 
Przywileje możemy zdefiniować, jako zestaw niezasłużonych korzyści przyznawanych osobom, które pasują do określonej grupy społecznej.
Społeczeństwo przyznaje przywileje ludziom ze względu na pewne aspekty ich tożsamości. Aspekty te mogą obejmować rasę, klasę, płeć, orientację seksualną, język, wygląd, zdolności, inteligencję, wymieniając jedynie kilka.
Podstawowa definicja Przywileju, może rodzić więcej pytań niż odpowiedzi, dlatego tutaj skupię się tylko na tych podstawowych zganieniach które wystarczą, aby poszerzyć naszą percepcję i postrzeganie naszej pracy i służby.
 
PRZYWILEJE
Aby łatwiej było nam zrozumieć, czym jest przywilej, można nieco odwrócić sytuację.
Często łatwiej nam dostrzec uciskanie niż uprzywilejowanie. A już najłatwiej zauważyć ucisk/opresję, którego osobiście doświadczamy, niż nasze przywileje. Dlaczego ? Ponieważ bycie źle traktowanym prawdopodobnie zrobi na tobie większe wrażenie niż bycie traktowanym uczciwie.
 

Zastanów się więc, w jaki sposób jesteś uciskana: W jaki sposób jesteś w niekorzystnej sytuacji  (lub twoja wolność jest ograniczona czy pozbawiona możliwości) z powodu sposobu, w jaki społeczeństwo, traktuje aspekty twojej tożsamości?
—Jesteś kobietą?
—Jesteś niepełnosprawna?
—Twoja seksualność nie mieści się pod parasolem hetero?
—Jesteś biedna?
—Cierpisz na chorobę psychiczną lub masz trudności w nauce?
—Twój wygląd odbiega od uznanej normy?
—Jesteś Ofiarą Przemocy?
—Trudniej ci dokonać potrzebnych zmian.?
—Nie jesteś, tak zaradna, jak oczekują standardy.?
—Masz trudności z szybkim myśleniem i przetwarzaniem informacji?
—Masz podstawowe wykształcenie?

Tak więc aspekty naszej tożsamości, mogą być uprzywilejowane albo nie.
Wszystkie te rzeczy mogą utrudniać życie, ponieważ społeczeństwo pozbawia praw ludzi, którzy pasują do wymienionych wyżej przykładowych grup społecznych.
Przywilej oznacza po prostu, że w dokładnie takich samych okolicznościach, w jakich się znajdujesz, życie byłoby trudniejsze bez twojego przywileju.
 
–Bycie biednym, jest trudne. —Bycie biednym i niepełnosprawnym, jest trudniejsze.
–Bycie kobietą, jest trudne.
–Bycie transpłciową kobietą jest trudniejsze.
–Bycie kobietą w kryzysie jest trudne. Bycie biedną kobietą w kryzysie jest trudniejsze.
–Bycie w depresji załamaniu czy kryzysie, jest trudne nawet  mając obok wsparcie męża czy przyjaciół.
—Bycie w depresji załamaniu czy kryzysie, mając obok psychopatycznego męża i brak przyjaciół jest trudniejsze.
 
Spójrzmy na przykład ludzi, którzy są w depresji i mają wystarczające finanse oraz wsparcie bliskiej osoby.

Bycie bogatym (albo w klasie średniej) oznacza, że masz dostęp do zasobów, które mogą pomóc ci przetrwać. Bardziej prawdopodobne jest, że znajdziesz sieć wsparcia składającą się z ludzi o podobnym statucie. Możesz korzystać z tych sieci, aby szukać i otrzymywać potrzebną pomoc. Masz dostęp do lepszych specjalistów, bardziej intensywnej terapii, jednocześnie zyskujesz większe zrozumienie etc.
 
Jeszcze raz
Bycie w kryzysie tożsamości i depresji jest trudne nawet , będąc bogatym.
Bycie w kryzysie tożsamości i depresji, będąc biedną, niewykształconą samotną matką z dwójką dzieci, jest trudniejsze.
Biedna osoba w depresji i bez Biskich, nie będzie miała dostępu do tych zasobów co bogata z bliskimi, prawdopodobnie nie będzie miała obok nikogo, kto da jej poczucie, że nie jest sama. Nie będzie, miała wystarczajaco czasu. Jeśli do tego dołożymy brak wykształcenia, niesprzyjające środowisko to wyjście z depresji staje się baaaardzo trudne.
————————————————
Daj mi znać, co o tym myślisz. Jak widzisz ucisk i uprzywilejowanie. Jak doświadczasz zarówno ucisku jak uprzywilejowania.
To ważny temat , bardzo chętnie usłyszę twoje doświadczenia. 

Dodaj komentarz